شهر دلبران

شهر دلبران

دلبران شهری است در استان کردستان در غرب ایران . این شهر در بخش دلبران شهرستان قروه قرار گرفته‌ است. مردم شهر دلبران به زبان ترکی صحبت می کنند. دین تمام مردم دلبران اسلام بوده و همگی آنها مذهب تشیع را پذیرفته اند و مردم این منطقه به احکام و دستورات دین اسلام بسیار پایبند بوده تا جایی که نشانه های آن را می توان در برگزاری مناسبت های دینی واسلامی مشاهده نمود . اشتیاق هر ساله مردم این شهر به برقراری جشن ها و در کنار آن انجام مراسمات سوگواری زبانزد خاص و عام است .

شهر دلبران
نقشه هوایی شهر دلبران

دلبران شامل دو محله می شود که محله بالا و محله پایین نام گرفته که تراکم جمعیت در محله پایین بسیار زیاد بوده و تقریبا بیش از ۵۰ درصد از جمعیت دلبران در این محله قرار دارد و این نسبت بیشتر به دلیل موقعیت جغرافیایی نام نهاده شده است . زمینی سرسبز این دو محله را از هم تفکیک می کند.

وجود مکان زیارتی امامزاده جعفر(ع) و همچنین نزدیکی به مکان زیارتی امامزاده سید جلال الدین (ع) به دلبران باعث جذب مسافران زیادی به این منطقه شده که بعد از بازگشت از زیارت مسافران از جاده سرسبز آن برای استراحت استفاده می کنند. هوای این منطقه معتدل است و چشمه های جوشانی دارد که یکی از آنها در مسیر جاده باباگرگرقرار دارد دیگری هم آب سرد و گوارایی دارد.

امامزاده سید جلال الدین باباگرگر
امامزاده سید جلال الدین باباگرگر

زبان و لهجه شهر دلبران

زبان مردم این منطقه تُرکی با یک لهجه خاصی می باشد لازم به ذکر است که مجاورت تُرک ها با کُردها در این منطقه به نوعی زبان ترکی و کردی مردم این منطقه را تحت تأثیر قرار داده است تا جایی که لهجه و گویش مردم این منطقه بسیار متفاوت از زبان تُرکی آذری می باشد . به همین ترتیب کُردهای این منطقه نیز دارای لهجه کُردی متفاوت تری از کُردهای مرکز استان و به سمت مرزی می باشد .

اشتغال مردم شهر دلبران

نیروی انسانی این منطقه بیشتر در بخش کشاورزی ، دامدارای و گروهی نیز به صورت کارگران مهاجر موقت به شهرهای بزرگ کشور نظیر تهران، اصفهان، قم رفته و در آنجا به مشاغلی نظیر کار در شرکت واحد اتوبوسرانی، کوره های آجرپزی مشغول به کار شده اند. به لحاظ اینکه اولین کارگران در مشاغل رده پایین نظیر کارگران ساختمانی وکار در کوره های آجرپزی شاغل شده اند گروه های بعد نیز با الگوبرداری از آنها به این مشاغل سخت و کم درآمد پرداخته اند.

اما در چند سال اخیر بیشتر افرادی که برای کار به شهر ها عزیمت نموده اند در بخش های فنی نظیر لوله کشی ، برق و نقاشی ساختمان به کار مشغول بوده اند و تقریبا می شود گفت که الگوی اشتغال در نزد کارگران و شاغلین دلبرانی در شهرهای مختلف تغییر پیدا کرده که این روند تغییر در اشتغال آنها اثرخود را در الگوی خانواده ها و فرزندانشان وهمچنین احداث بناها نشان داده شده است .

از لحاظ کشاورزی به دلیل دیم بودن بخش وسیعی از اراضی زیر کشت اشتغال پایدار ومطمئنی به حساب نمی آمده است و نهایتا کشاورزی به صورت جزئی و در کنار سایر اشتغال بوده که مردم این منطقه به آن پرداخته اند .از اشتغال دیگر مردم این شهر می توان به باغات انگور و باغچه هایی از درختان چنار وغیره اشاره کرد که ظاهری زیبا و تقریبا منحصر بفردی به این منطقه داده است .

شهر دلبران ؛ شهر انگور

ارقام انگور قروه آبی بوده و شامل فخری، یاقوتی، عسکری، کشمشی، صاحبی، ریش بابا، گزنه ای و … است.

باغات انگور در تمامی نقاط شهرستان وجود دارد اما بیش از 50 درصد این باغات در بخش دلبران بوده که همین مسئله باعث شده مردم منطقه، دلبران را به نام شهر انگور بشناسند.

بخش دلبران شامل 9 روستا و 16 هزار نفر جمعیت است و مساحت 600 هکتار از باغات انگور را در خود جای داده و نکته قابل توجه در باغات دلبران این است که ارقام آبی انگور در شرایط دیم کشت شده اند.

در واقع بالا بودن سطح آب های زیرزمینی و نحوه کاشت موجب شده که میانگین عملکرد در باغات انگور دیم شهرستان نزدیک به 9 تا 10 تن در هکتار برسد.

جشنواره انگور و فرآورده های آن در شهر دلبران با هدف معرفی این منطقه به عنوان قطب تولید انگور، ساماندهی و احیاء قنوات، مکانیزه شدن شیوه های آبیاری و ذخیره آب مازاد، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با محصول انگور و اصلاح باغات موجود در کنار معرفی ارقام تجاری و افزایش سطح زیر کشت برگزار شد.

 توجه به کشت صحیح و بهره برداری اصولی از آن بسیار اهمیت دارد و در واقع با برگزاری چنین جشنواره هایی می توان نه تنها در معرفی محصول که یک بازاریابی موفقی را رقم زد و به توسعه اقتصادی در این حوزه دست یافت.

انگورهای شهر دلبران – شهرداری دلبران

جذب سرمایه گذار در شهر دلبران

باید دانست میوه انگور دلبران توان این را دارد که با تأثیر در اقتصاد، کارآفرینی، گردشگری و صنعت شهرستان بر رونق توسعه کشاورزی در روستاها نقش داشته باشد. بنابراین مشارکت و سرمایه گذاری یک سرمایه گذار در خصوص انگور شهرستان تأثیر بیشتری در ترغیب و تشویق باغداران و کشاورزان و احداث کارخانه­ های تبدیلی فرآورده ­های این میوه و دیگر محصولات شهرستان خواهد داشت. حتی می ­توان انگور دلبران و فرآورده ­های آن را با توجه به دیمی بودن و طعم شیرین آن یک برند برای شهرستان و استان معرفی کرد. کافی است که به وسعت و اراضی تولیدی انگور منطقه توجه شود تا با رونق این بخش کشاورزان شیرینی زحمت و دستاورد خود را بچشند.

دکمه بازگشت به بالا